Kiknek ajánlott?

A zeneterápia módszerei olyan embereknek nyújtanak segítséget, akik lelki vagy fizikai betegségben szenvednek, szoronganak,  fogyatékossággal élnek, krízisen mennek keresztül,  szexuális erőszak vagy testi bántalmazás áldozatai lettek, életük végéhez közelednek – vagy csupán jobban meg szeretnék ismerni önmagukat és a többi emberez fűződő viszonyukat. A zene, mint nonverbális kifejező eszköz, új csatornát nyújt a kapcsolatteremtéshez és az érzelmek átéléséhez, motiváló hatása pedig jó eszköz a beszéd, a koncentráció és a mozgás fejlesztésére.

A zeneterápia felhasználási területei

  1. Primer prevenció, azaz a megelőzés (a magzati fejlődés befolyásolása, kreativitásfejlesztés, konfliktuskezelés, kommunikáció, mentálhigiéné, személyiségfejlesztés, egészségnevelés és pedagógia stb.) melynek keretében a zeneterapeuta a testi, lelki, szociális betegség megelőzésében a zeneterápia eszközeivel vesz részt azáltal, hogy elősegíti az önismeretet.
  2. Szekunder prevenció (gyógyítás, pszichoterápia, re-edukáció) melynek keretében a testi, lelki, szociális zavarok és rendellenességek (betegségszintet elérő állapotok) kezeléséhez, az egészség-helyreállítás folyamatában a terapeuta a zeneterápia és a zenei pszichoterápia eszközeit alkalmazza.
  3. Tercier prevenció (rehabilitáció, korrekció, utókezelés, hospice) a betegség következtében létrejött állapot visszaállításában, az egészséges vagy azt megközelítő szint elérésében, illetve a halálba kísérésben nyújt segítséget.
  4. Gyógypedagógiai kereteket kiegészítve sérült funkciók korrekciójában, valamint a kompenzatorikus – kiegyenlítő jellegű – átszerveződés folyamatában alkalmaz zeneterápiás eljárásokat. Például látásvesztés estén a hang utáni tájékozódás, vagy a hang kommunikációt segítő tulajdonságait énekléssel, a mozgás sérülés után a mozgás újratanulását, a mozgássor folyamatosságát zenével, ritmussal segíti.

Forrás: Attila Missura: Zeneterápia – zenei nevelés