Zene és egészség

Bármilyen spontán zenei élménynek fontos szerepe lehet a mindennapi életünkben. A zene megmozgatja a memóriánkat és erőteljesen rezonál az érzéseinkre, segít kifejezni azokat, és mások számára is érthetővé tenni. Nem is vagyunk tudatában annak, hogy kedvenc zeneszámaink – és sajnos a nem kívánt háttérzene, a tartós zajszennyezés is – milyen fontos befolyással lehetnek az életünkre. Szerencsére egyre több tudományos kutatás támasztja alá, hogy figyelmünk odafordításával a hétköznapi zenehallgatás is harmonizálja az agyunkat, jót tesz a testnek, mozgásra késztet, egyszerűen és könnyedén jó közérzetet teremt.

A gyógyítás folyamatának kiindulópontja, hogy a zene a kommunikáció ősibb formája, nem követeli meg az érzések szavakba öntését. A zenei struktúra képes bonyolult és komplex érzelmi minőségeket meglepő egyszerűséggel kifejezni akkor is, amikor a szavakkal ez nem működik. A zeneterapeuták számára további fontos zenei elem a szimbólumképzés – a zenei motívumokban ugyanis könnyedén kifejezhetővé válnak az elfojtott lelki tartalmak és így képessé válhatnak a tudatosulásra, ami már egy komoly lépés a harmonikus működés felé.

Pszichiátriai kórképek, melyek kezelésében a zeneterápia sikeres volt

Autizmus spektrum zavar, Borderline személyiségzavar, hangulatzavarok (depresszió és bipoláris zavar), szorongásos rendellenességek, szkizofrénia. Kiegészítő terápiás formaként a zeneterápia hatékony a szív és érrendszeri, illetve számos neurológiai betegség (Parkinson-kór, sztrók, demencia, afázia és amnézia) kezelésében.

A zeneterápiában alkalmazott gyógyító hatások

  • fájdalomcsillapító, hangulatszabályozó hatás
  • a motivációs és jutalmazó, valamint öröm- és stressz rendszerek működésére gyakorolt jótékony hatás – tanulás segítés
  • a hangok közvetlenül elérik az érzelemvilágot – elakadásaink és sebeink gyógyításában nagy szerepet játszhat
  • szakrális hatás – a zene abból a rendből és harmóniából, s olyan törvényszerűségek alapján épül föl, ami a világot is fenntartja
  • a klasszikus zenék többsége képes önmagunk legbelsőbb rétegei felé fordítani minket
  • a zene PIC-es babákra gyakorolt jótékony hatása – a zene stimulálja az idegrendszert, ami elengedhetetlen a fejlődéshez és a gyógyuláshoz, az életükért küzdő babák pedig nem elég erősek ahhoz, hogy ezt a stimulációt más módon is el tudják érni.
  • valamennyi korosztályra igaz, hogy a relaxációs zene olyan egyértelmű fiziológiai hatásokat vált ki; mint pl. az alacsonyabb vérnyomás, lassabb szívverés, nagyobb tűrőképesség, szabályozottabb immunrendszer